Schimmel in kelder Kunstmuseum, deel van collectie in gevaar

6 March 2026, 18:40 uur
Den Haag & Regio
mainImage
Willem Minderhout

In de kelders van het Kunstmuseum Den Haag, waar een deel van de museumcollectie is opgeslagen, zijn vocht- en schimmelproblemen ontdekt. In een brief aan de gemeenteraad schrijft het college van burgemeester en wethouders dat dit "inmiddels een gevaar voor de collectie oplevert". Het college noemt het daarom "wenselijk en urgent" om de collectie elders op te slaan.

De problemen zijn mede veroorzaakt door het stijgende grondwaterpeil rondom het museum. In de afgelopen jaren is dat met zo’n 50 centimeter gestegen. Het hele museumgebouw heeft last van het water, maar bijzonder kwetsbaar zijn de kelders van het Berlagegebouw. Die zijn destijds niet gebouwd als kunstdepot, maar worden daar nu wel voor gebruikt. De verschillende ruimtes zijn talrijk, laag, klein en moeilijk in het gebruik.

De gemeente schrijft dat het "zeer kostbaar" zal zijn om de kelders op een voor een depotfunctie aanvaardbaar niveau te brengen. Daarbij zal het isoleren van het gebouw voor ruimteverlies zorgen, waardoor er minder collectie kan worden teruggeplaatst. Het museum onderzoekt daarom of een extern depot een betere optie is.

Tekst gaat door onder foto.

Foto: Kunstmuseum Den Haag.

Half miljoen bezoekers

Het Kunstmuseum is bijna honderd jaar oud. Het rijksmonument is in 1999 voor het laatst gerenoveerd en de technische installaties zijn inmiddels afgeschreven. Het simpelweg vervangen van de installaties is niet toereikend voor de opgave waar het Kunstmuseum voor staat. Zo is de luchtbehandelingsinstallatie ooit aangelegd voor circa 80.000 bezoekers, terwijl het museum nu bijna een half miljoen bezoekers per jaar trekt.

Volgens een ingeschakelde installatieadviseur zouden de nieuw benodigde installaties wel eens vijf keer zoveel ruimte in beslag kunnen nemen als de huidige installaties. Op de huidige plek kunnen deze daardoor niet worden teruggeplaatst. De kelders die nu nog depots huisvesten lijken hiervoor de meest logische plek te zijn.

De optelsom van urgente, noodzakelijke ingrepen, functionele knelpunten en wensen van het museum zelf leidt tot een investering voor het Kunstmuseum van vele miljoenen euro’s en een langdurige renovatie. "Een tijdelijke sluiting van het Berlagegebouw is hierbij onvermijdelijk", aldus het college.

De komende periode wordt gekeken naar mogelijkheden voor tijdelijke huisvesting elders in de stad tijdens de renovatieperiode. De voormalige Amerikaanse ambassade is één van de mogelijke opties die hiervoor worden bekeken. Het college zal op een later moment een onderbouwd voorstel aan de raad voorleggen om op basis daarvan tot een besluit te komen.